Błyskawiczne logowanie do systemów SAP

W pracy konsultanta dostęp do systemów jest kluczowy. System developerski, testowy, produkcyjny, dodajmy do tego różne mandanty oraz VPN. Możemy stosować jedno hasło do wszystkich systemów jednak nie jest to podejście profesjonalne. Mój pierwszy livehack przedstawia szybki i bezpieczny sposób na przechowywanie haseł i automatyczne logowanie do systemów z których korzystamy.

Tak wygląda efekt końcowy:

View post on imgur.com

Krok 1. Instalacja programów

W automatyzacji logowania do systemów pomogą nam dwie darmowe aplikacje: launchy oraz keepass.

Launchy jest aplikacją, która ułatwia dostęp do plików, folderów oraz aplikacji znajdujących się w systemie. Program sam indeksuje programy/pliki/foldery według skonfigurowanych przez nas ścieżek. Launchy możemy pobrać ze strony oficjalnej http://www.launchy.net/. Użytkowanie programu jest darmowe, a sam program jest wielu-platformowy (Windows, MAC, Linux).

Launchy w akcji – urchamianie aplikacji Word 2007

KeePass jest aplikacją przechowującą loginy, hasła, adresy URL oraz inne informacje w zaszyfrowanej bazie danych. Program możemy pobrać ze strony http://keepass.info/. Użytkowanie programu jest darmowe, a sam program jest również wielu-platformowy (Windows, MAC, Linux).

Zrzut ekranu z programu KeePass

Instalacja obu programów jest standardowa i nie powinna przyspożyć nam problemów.

 

Krok 2.Tworzenie skrótów do systemów SAP

Dostęp do wybranego systemu będzie polegał na dwóch działaniach:

 • wyszukaniu skrótu do systemu SAP przy pomocy Launchy
 • automatycznego wpisania hasła przez program KeePass.

Aby utworzyć skrót do wybranego systemu SAP, w pierwszej kolejności należy zalogować się do wybranego systemu. Po zalogowaniu się do systemu wybierz ikonę ( 1 ) – Generate shortcut.

Wyświetlone okno umożliwia utworzenie skrótu do systemu:

1. Nazwa skrótu

Nazwa skrótu jest kluczowa, gdyż na podstawie tej nazwy będziemy mogli połączyć okno logowania z odpowiednim wierszem w programie KeePass. Nazewnictwo możesz ustalić według własnych potrzeb. Pamiętaj, że nazwę jak i pozostałe parametry możesz zmodyfikować później. Ja przyjąłem taki format nazw skrótów do systemów:

(SAPID) (MANDANT) (LANGUAGE)

możemy nazwę rozszerzać według potrzeb np.:

(SAPID) (MANDANT) (USERNAME) (LANGUAGE)

przykłady:

 • QQQ
 • QQQ 100 EN
 • QQQ 100 SAP EN
 • QQQ 200 SAP PL

2. Rodzaj skrótu

Pozostawiamy transakcję. Więcej szczegółów znajdziemy wybierając klawisz F1 (Rozbudowany help).

3. System

Wybieramy interesujący nas system do, którego chcemy utworzyć skrót. (Domyślnymi wartościami powinny być te, które zostały użyte podczas logowania do systemu).

4. Mandant, Login oraz język

Konfigurujemy według potrzeb. (Domyślnymi wartościami powinny być te, które zostały użyte podczas logowania do systemu).

5. Lokalizacja utworzenia skrótu

Wybierz pulpit aby utworzyć skrót na pulpicie w postaci pliku *.sap.

Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych, przyciski „Next” oraz „Finish” bedą aktywne. Można utworzyć skrót przyciskiem „Finish” i zastosować domyślne ustawienie dla opcji widocznych na zrzucie poniżej:

Utworzony skrót powinien pojawić się na pulpicie lub w lokalizacji, która została wskazana podczas definiowania skrótu.

Uruchomiony skrót wyświetli okno logowania do systemu, a po wpisaniu hasła zostaniesz do niego zalogowany. Jak widać na powyższym ekranie – nazwa skrótu, którą wprowadziliśmy podczas konfiguracji, jest wyświetlona w tytule okna logowania. Powtarzając opisaną czynność można utworzyć skróty do wszystkich obsługiwanych systemów / mandantów / języków. Polecam skróty umieścić w dowolnym wybranym miejscu w systemie – np. w dedykowanym folderze w, którym znajdą się wszystkie utworzone skróty.

 

Kork 3. Konfiguracja Launchy

Po poprawnym zainstalowaniu aplikacji, konsolę Launchy przywołujemy za pomocą domyślnego skrótu ALT + SPACJA. Konfiguracja programu polaga na wskazaniu folderu, w którym zostały utworzone skróty do naszych systemów.

 1. Przywołaj konsole skrótem ALT + SPACJA.
 2. Klikając na ikonę koła zębatego zostanie wyświetlone okno ustawienia aplikacji.

 1. Wybierz zakładkę „Catalog”.
 2. Aby dodać nową ścieżkę do za-indeksowania plików wybierz przycisk „+” (ten szerszy).
 3. Korzystając z przycisku wyboru folderu będziesz mógł wskazać nowo utworzony folder z skrótami.
 4. Utworzone skróty posiadają rozszerzenie „*.sap”. Dlatego w polu „File Types” dodaj te rozszerzenie.
 5. Po zakończeniu konfiguracji wybierz przycisk „Rescan Catalog”.

Teraz program Launchy powinien wyszukiwać skróty utworzone w założonym przez Ciebie miejscu. Po wciśnięciu kombinacji klawiszy ALT + SPACJA uruchomi się konsola Launcy. Po wprowadzenie nazwę skrótu np. „SAP …” -> skrót stanie wyszukany przez aplikację. Po zatwierdzeniu klawiszem ENTER, wskazany w oknie skrót zostanie uruchomiony.

Krok 4. Konfiguracja KeePass

Możliwe, że już korzystasz z programu KeePass. Na potrzeby poradnika opiszę najkrótszy sposób konfiguracji automatycznego uzupełniania hasła.

 1. Jeżeli nie posiadasz jeszcze bazy haseł utwórz je według informacji widocznych na ekranie programu.
 2. Utwórz lub zmodyfikuj grupę haseł

W zakładce „General” możesz zmienić nazwę grupy oraz jej ikonę. Nas interesuje zakładka „Auto-Type”.

 1. Wybierz zakładkę Auto-Type.
 2. Zaznacz opcję „Override default sequance”
 3. Wybierz przycisk z różdżką.

Auto-Type jest to funkcjonalność aplikacji KeePass, która uruchamia automatyczne wpisanie loginu oraz hasła w odpowiednie miejsce. Keepass wybiera odpowiedną sekwencje na podstawie aktywnego programu lub okna. Sekwencja to wybór operacji, które mają zostać wykonane po wybraniu skrótu klawiszowego. Np. Wpisanie loginu – TAB – Wpisanie hasła – ENTER (jest to domyślna sekwencja programu).

W Twoim wypadku musisz zmienić tę sekwencję na Wpisanie hasła – ENTER.

 1. Zaznacz opcję „Use custom keystroke sequence”
 2. Wybierz lub wpisz {Password} {ENTER}
 3. Potwierdź konfigurację

Teraz do utworzonej grupy należy dodać wpisy, które będą zawierać dane uwierzytelniające do systemów:

W polu „Title” należy wpisać nazwę skrótu, która jednoznacznie opisze system do, którego chcemy zapisać dane systemu. Po uzupełnieniu pól z nazwą użytkownika oraz hasłem, należy przejść do zakładki „Auto-Type”. Konieczne jest powiązanie hasła z oknem logowania. W tym celu należy uruchomić utworzony wcześniej skrót (użyj Launchy!).

Aby powiązać ekran logowania z dopiero co utworzonymi danymi wykonujemy poniższe kroku:

 1. Otwieramy zakładkę „Auto-Type”.
 2. Wybieramy przycisk „Add” wcelu wskazania okna.
 3. Wybieramy okno logowania do systemu z listy rozwijanej.
 4. Potwierdzamy przyciskiem „OK”.
 5. Zapisujemy bazę KeePass.

Teraz po otwarciu skrótu do systemu i wybraniu kombinacji klawiszy (domyślnie jest to skrót CTRL + ALT + A), który wywoła funkcję „AutoType”, nasze hasło zostanie uzupełnione i zatwierdzone. Nastąpi poprawne logowanie do systemu.

Więcej informacji na temat opcji auto-type znajdziemy w dokumentacji KeePass. Znajdziemy w niej informacje o sposobie działania, dodatkowych opcjach i pozostałych ułatwieniach. http://keepass.info/help/base/autotype.html

Po przebrnięciu przez wszystkie kroki konfiguracji nasz livehack powinien działać poprawnie – tak jak na animacji przedstawionej na początku artykułu. Mimo iż poradnik wydaje się obszerny, konfiguracja jest prosta i w ciągu paru minut możemy usprawnić sobie logowanie do wielu systemów. Liczę, że podzielisz się artykułem z innymi użytkownikami systemu aby i im ułatwić pracę 🙂

 

1 Komentarz

 1. Artur "ekhart" Dębkowski 3 marca 2017 at 21:11

  Dziękuję za świetny poradnik, krok po kroku. Słyszałem sporo dobrego o Launchy. A i z KeePassa trzeba by wreszcie zacząć korzystać.

  Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *