Projekt SAPUI5 od A do Z – Prototypowanie

Witaj w drugim projektowym poście konkursowym „Daj się poznać 2017”. Na tym etapiem zająłem się wykonaniem dość ogólnego prototypu mojej aplikacji. W poście znajdą się materiały oraz narzędzia, które można wykorzystać do wykonania prototypów aplikacji w technologii SAPUI5. 

W pierwszej kolejności zalecam zapoznać się z wzorcami projektowania aplikacji SAPUI5 czyli poradnik Desing Fiori Guidlines. Tutaj znajdziemy przykłady widoków, opis wszystkich kontrolek interfejsu użytkownika, zalecenia – których elementów używać w jakim celu itp. Jest to solidna podstawa dla każdego UX Designera, chcącego projektować aplikacje Fiori. Niezapominajmy jednak, że tylko, gdy, każda osoba w projekcie bedzie dbała o UX i Usability – tylko wtedy wykonana aplikacja będzie na wysokim poziomie użytecznościu użytkownika. Dlatego warto chociażby zapisać powyższą stronę (lub bieżącą stronę :)) w ulubionych aby w razie wątpliwości lub braku pomysłów poszukać tam brakującej odpowiedzi lub rozwiać wątpliwości.

W temacie prototypowania aplikacji, SAP jest bardzo otwarty. Do prac możemy wykorzystać:

 • SAP Build (Darmowy)
 • Axure (Płatny)
 • Power Point
 • Inne dowolne aplikacje do prototypowania 🙂

ale także:

 • Kartki papieru
 • Produkty piśmiennicze 🙂

SAP udostępnia zestaw grafik z elementami graficznymi biblioteki UI5, które możemy wykorzystać w wyżej wymienionych programach. Design Stencils można pobrać ze strony https://experience.sap.com/fiori-design-web/downloads/.

Logo BUILD. BUILD jak wiele produktów zostało kupione przez SAP.

Do realizacji prototypu mojej aplikacji „Group CRM” wykorzystałem narzędzie SAP Build. Przy użyciu tego narzędzia wykonałem szybki i dość ogólny prototyp aplikacji. Wiadomym jest, że gdy realizujemy projekt dla klienta lub w zespole, warto poświęcić więcej czasu na jego realizacje i stopniowe dopracowanie. SAP Build nie jest narzedziem idealnym (choć wiele się już zmieniło od na prawdę kiepskich początków), dostarcza podstawowe elementy graficzne, których modyfikację możemy wykonywać tylko na z góry przygotowanych właściwościach. Jednak do szybkiego prototypowania i szybkiego pokazania efektów narzedzie to będzie wystarczające.

SAP Build pozwala również na publikację prototypu, przygotowania „use casów” do testów interfejsów, a także wygenerowanie działającej aplikacji z utworzonego prototypu (nie testowałem tej funkcjonalności, ale wygenerowany kod wygląda nie ciekawie).

Mój prototyp odtworzycie tutaj: Prototyp Group CRM SAPUI5 App jeżeli macie do niego komentarze – dajcie mi znać, pozwoli mi to na dopracowanie projektu.

Plan aplikacji

Jeżeli chcecie więcej dowiedzieć sie na temat obsługi aplikacji SAP Build – dajcie znać, przygotuje na jego temat osobny wpis.

Przygotowanie prototypu zmusiło mnie do przemyślenia wyglądu programu, wymaganych danych czy podstawowych funkcjonalności. Wiedza ta pozwoli mi na dokładnę zaplanowanie dalszych, kroków.

 

1 Komentarz

 1. Paweł Wiejkut 14 marca 2017 at 10:26

  Super ! Dodaje do zakładek i mocno kibicuje 🙂 Jako, że jestem juniorem twoje porady które tutaj znajduję są dla mnie mega przydatne 🙂

  Reply

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *