Projekt SAPUI5 od A do Z – wstęp

Witajcie w pierwszym projektowym poście konkursowym – Daj się poznać 2017!

W ramach cyklu „Projekt SAPUI5 od A do Z”, zaprezentuje wam pełną implementację aplikacji internetowej – poczynając od określania wymagań, przez prototypownie, implementacje, implementacje testów, aż do samej publikacji aplikacji i dalszego jej rozwoju.

Projekt, który będę realizował to : „System CRM dla firm prowadzących zajęcia w grupach”. Na rynku działa wiele firm, które organizują zajęcia czy też szkolenia w oparciu o grupy. Gdy firmy te rozpoczynają swoją działalność pracują w oparciu o kilka mało licznych grup. Gdy następuje rozwój i wzrost liczby klientów – prace administracyjne – prace związane z zarządzaniem firmą, mogą zacząć pochłaniać dużo czasu, a tym samym pieniędzy. Dostarczona aplikacja będzie rozwiązywać ten problem, dostarczając system do zarzadzania tego typu przedsiębiorstwem.

Technologia, którą użyje w projekcie została wybrana zgodnie z moją specjalizacją zawodową. Tak – uwielbiam technologię SAP, jest to mój kierunek rozwoju, a również tematyka tego bloga! SAPUI5/OpenUI5, Qunit, OPA, Gherkin, Java, Apache Olingo. Nie wszystkie te technologie są mi znane, i na potrzeby realizacji projektu konkursowego będę je na bieżąco poznawał. Zależy mi na tym aby aplikacja była poprawnie napisana, zawierała testy, a także była użyteczna.

Na początku najlepiej przygotować i skonfigurować środowiska projektowe, a następnie utworzyć pustą aplikację „Hello World”.

Potrzebujemy następujących narzędzi / dostępów:

O co chodzi z podziałem na SAPUI5, a OpenUI5?
Sprawa ma się tak, że firma SAP jest firmą komercyjną. Za sprzedaż swoich produktów i technologii zarabia spore pieniądze. Z uwagi na fakt, że bibliotek SAPUI5 powstała na narzędziach open-source, postanowili podzielić bibliotekę na darmową – OpenUI5, oraz wymagającą współpracy z firmą SAP – SAPUI5. Różnica pomiędzy bibliotekami dotyczy głównie elementów interejsu użytkownika. Należy pamiętać, że OpenUI5 jest itegranlną częścią SAPUI5, a w pierwszej kolejności aktualizację dotyczą wersji darmowej.

Przy realizacji tego projektu będę bazował tylko i wyłącznie na bibliotecę OpenUI5. Implementację oprogramowania możemy wykonywać w Eclipse lub w SAP Web IDE na Hana Cloud Platform. Darmowe konto deweloperskie HCP daje dostęp do tego narzędzia.

Wykonane kroki:

  1. Uzyskanie dostępu do Hana Cloud Platform i SAP Web IDE.
  2. Instalacja Gita.
  3. Utworzenie pustego projektu w SAP Web IDE.
  4. Push pustego projektu na Gita i utworzenie oddzielnego brancha „hello-ui5”.

Po wykonaniu powyższych kroków jesteśmy gotowi do dalszych prac. Zrzuty ekranu z Githuba i aplikacji poniżej.

 

Hello UI5!

 

Pusta aplikacja SAPUI5

W następnym wpisie poznamy narzędzia do wykonywania prototypów aplikacji SAPUI5 oraz zostanie wykonany prosty i ogólny prototyp.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *